• istanbul Kitaplığı

  • istanbul Kitaplığı

  • istanbul Kitaplığı

  • istanbul Kitaplığı

ISTANBUL KITAPLIĞI

Çelik Gülersoy

Ayasofya’nın arkasında Soğukçeşme Sokağı’nda bulunan İstanbul Kitaplığı, İstanbul’a ilişkin eserleri ve görsel malzemeyi toplamayı amaçlayan Çelik Gülersoy tarafından kurulmuş bir vakıf kütüphanedir.
İSTANBUL KİTAPLIĞI 24 OCAK 1990’da açılmıştır. Resmi Açılışı – 1987 yılında bugünkü binada hizmete başlamış.
Ayasofya'nın arkasındaki Soğukçeşme Sokağı'nda bulunan, İstanbul'a ilişkin eserleri ve görsel malzemeyi toplamayı amaçlayan vakıf kütüphane.
İstanbul Kitaplığı tanıtım broşürü ve ilk özgün dış görünümü tekrar verilerek, içerisine de Çelik Gülersoy'un 40 yılda topladığı koleksiyonu yerleştirilip, kitaplık kurulmuştur.
ZENGİN KİTAP
KOLEKSİYONU
Kitaplık 14 bin cilde aşkın bir koleksiyona sahiptir. Kitaplık görsel malzeme bakımından Türkiye’de bu konuda en zengin koleksiyonlardan birine sahiptir. Gravürler, şehrin ilk fotoğrafları, renkli ve renksiz kartpostallar ve 1870’lerden sonraki fotoğraf malzemelerinden oluşan koleksiyon semtlere göre, yani topografik olarak tasniflidir.
Kitaplık dışına kitap ödünç verilmemektedir.
İLETİŞİM KURUN

Kitaplığımızın bölümlerinden bazıları;

AUDITORIUM

Konferans Salonu

Üst katta yer alan kabul salonları, konferans ve konser mekânı olarak kullanıldığı gibi, kitaplığın diğer bölümleri de burada bulunmaktadır. Bu katta bulunan bölümler: Roma ve Bizans, Osmanlı tarihi, etütler, seyahatnameler, sefaretnameler, hatıratlar, güzel sanatlar, biyografiler, Türkiye hakkında genel kitaplar, İstanbul rehberleri, gravür ve fotoğraf albümleri, referans kitaplarıdır.
READ MORE
READER HALL

Okuyucu Salonu

Zemin katta yer alan Okuyucu Salonu’nda edebiyat, şehircilik ve süreli yayınlar bölümleri bulunmaktadır. Gelen araştırmacılar ve okuyucular bu odayı kullanırlar.
READ MORE
WRITERS OF ISTANBUL

İstanbul'u Yazanlar

Zemin katta girişte yer alan bu bölümde İstanbul hakkında eserler kaleme almış Türk ve yabancı yazarların fotoğrafları yer almaktadır.
READ MORE
ARCHIVE

Fotoğraf Arşivi

İstanbul’un kendisi ile ilgili semtlerindeki çarpıcı görünüm değişikliklerini sergileyen belgeler, kartpostallar, gravürler ve fotoğraflar bu bölümde yer alır. 1870’lerden sonraki İstanbul fotoğraf malzemelerinden oluşan koleksiyon, topografik olarak tasniflenmiştir.
READ MORE
This site was designed by Pdfturk for the Istanbul Library Celik Gulersoy Foundation.
crossmenu